Kataster nehnuteľností
Geometrický plán
Potrebujete rozdeliť alebo zlúčiť Vaše pozemky alebo potrebujete zmeniť hranice Vašich pozemkov?
Plánujete stavať, ale Váš pozemok nie je definovaný ako stavebný pozemok, ale ako poľnohospodárska pôda a potrebujete ho vyňať z pôdneho fondu?
Staviate a potrebujete zamerať rozostavanú stavbu pre získanie úveru od banky alebo ste už postavili a potrebujete zamerať stavbu ku kolaudácii či pre zápis stavby do katastra nehnuteľností?
Nemáte prístup na svoj pozemok alebo prístup k inžinierskym sieťam a potrebujete zriadiť vecné bremeno práva prechodu cez pozemky alebo vecné bremeno práva uloženia inžinierskych sietí?
Vlastníte pôvodné parcely (parcely registra „E“) a potrebujete ich previesť do registra „C“? Alebo vlastníte nehnuteľnosť, pod ktorou sa nachádzajú pôvodné („É“-čkové) parcely a potrebujete ich vysporiadať?
Vyhotovujeme geometrické plány na rôzne účely, napr. na rozdelenie či zlúčenie pozemkov, zameranie rozostavanej stavby, či stavby ku kolaudácii, na vyznačenie rozsahu vecného bremenam obnovenie pôvodných pozemkov, určenie vlastníckych práv k nehnuteľnostiam, vyňatie z poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu, . . .
Geometrický plán je technický podklad k niektorým právnym úkonom a slúži aj ako podklad na vklad a záznam práv k nehnuteľnostiam. Je potrebný, ak sa právny úkon týka len časti nehnuteľnosti, zmeny hraníc pozemkov a podobne. Napríklad pri rozdelení pozemkov, aby bolo jasné, kadiaľ vedie novovzniknutá hranica, atď.
Geometrický plán musí byť autorizačne overený autorizovaným geodetom a úradne potvrdený správou katastra, ktorá eviduje dotknuté nehnuteľnosti. Úradné overenie znamená, že pôvodný stav podľa geometrického plánu vychádza z platných údajov katastra.
Geometrický plán sa vyhotovuje na základe geodetických prác a je grafickým znázornením nehnuteľností, ktoré vyjadruje stav nehnuteľnosti pred zmenou a po zmene s uvedením doterajších a nových parcelných čísel, výmer, druhov pozemkov a ďalších údajov. Geometrickým plánom sa graficky znázorňuje aj vecné bremeno k časti pozemku.
Geometrický plán je technickým podkladom právnych úkonov, verejných listín a iných listín, ktoré podľa zákona potvrdzujú alebo osvedčujú práva k nehnuteľnostiam, vrátane nájomných práv a môže slúžiť aj na zápis zmeny údajov katastra nehnuteľností (ďalej len „KN“), aj ako podklad na obnovenie lomových bodov hraníc pozemkov v teréne vytyčovaním, ak bol tento podkladom na zmeny v súbore geodetických informácií.
Geometrický plán sa používa ako podklad na právne úkony, keď údaje doterajšieho stavu výkazu výmer sú zhodné s údajmi platných výpisov KN, okrem osobitého prípadu uvedeného v zákone.
Pre potreby KN sa používa len geometrický plán autorizačne overený fyzickou osobou, ktorá má na to osobitnú odbornú spôsobilosť a úradne overený odborom okresného úradu vykonávajúcim štátnu správu na úseku KN (ďalej len „katastrálny odbor okresného úradu“).
Geometrický plán pozostáva z týchto častí:
- popisové pole – obsahuje základné informácie o geometrickom plán (názov plánu, dotknuté nevyhnuteľnosti, meno zhotoviteľa,…)
- grafické znázornenie – obsahuje zakreslený pôvodný stav (čiernou) a nový stav (červenou). V zobrazení je zakreslené aj najbližšie okolie (aj keď sa nemení). Červenou farbou sú zakreslené úplne nové prvky, prípadne preškrtnutím sú označené rušené prvky.
- výkaz výmer – obsahuje údaje pôvodného stavu, nového stavu a vzájomné zmeny výmer. Obsahuje číslo parcely, výmeru, druh pozemku a spôsob využitia nehnuteľností, doplňujúce údaje a vlastníka (stĺpec s vlastníkom a doplňujúcimi údajmi má len informatívny charakter. Pokiaľ je v ňom napísaný len jeden vlastník, ale vlastníkov je v skutočnosti viac, nie je to žiaden problém, je to len zjednodušenie aby sa nemuselo písať veľký počet vlastníkov. Zmena vlastníctva sa môže zapísať len na základe zmluvy, ktorej je geometrický plán podkladom).
- Geometrický plán na rozdelenie pozemkov – oddelenie časti nehnuteľnosti kvôli predaju/darovaniu/zámene; rozdelenie nehnuteľnosti kvôli vysporiadaniu spoluvlastníctva;…
- Geometrický plán na zlúčenie pozemkov – zlúčenie rozdrobených pozemkov do jedného celku; pričlenenie časti pozemku k existujúcemu pozemku; …
- Geometrický plán na zriadenie vecného bremena – zriadenie vecného bremena práva prechodu cez pozemky; zriadenie vecného bremena práva uloženia inžinierských sietí na pozemku; …
- Geometrický plán na obnovu pôvodnej parcely – určenie vlastníckych práv k nehnuteľnosti; prevod pôvodnej parcely registra “E” do registra “C”
- Geometrický plán na zameranie rozostavanej stavby – zameranie rozostavanej stavby kvôli predaju resp. z kvoli získaniu hypotekárneho úveru
- Geometrický plán na zameranie stavby (ku kolaudácii) – zameranie stavby pre vydanie kolaudačného rozhodnutia; zameranie staršej stavby, ktorá doposiaľ nebola evidovaná katastrom; zameranie stavby po rekonštrukcii resp. po prístavbe; …
- Geometrický plán na vyňatie/odňatie z pôdneho fondu – oddelenie časti pozemku a vyňatie/odňatie z pôdneho fondu pre účely vydania stavebného povolenia alebo z dôvodu zmeny druhu pozemku
Vytýčenie hraníc pozemku
Neviete, kde presne sa nachádza Váš pozemok?
Potrebujete zistiť, odkiaľ pokiaľ je Váš pozemok?
Potrebujete skontrolovať ploty resp. hranice Vášho pozemku?
Vykonávame vytýčenie hraníc pozemku.
Vytýčenie hraníc pozemku je geodetický úkon, ktorým sa v teréne vyznačí poloha lomových bodov hranice pozemku, prípadne aj inej hranice (napr. správnej hranice, hranice katastrálneho územia, vecného bremena), ktoré vyjadrujú vzájomný polohový vzťah v teréne a v určenom podklade.
Vytýčením hraníc pozemku nevznikajú, nemenia sa a ani nezanikajú práva k nehnuteľnostiam.
Pri vytýčení hranice pozemku sa vykoná prenesenie polohy hranice pozemku z určených podkladov do terénu, pričom vytýčené body sa v teréne dočasne označia. Vytýčenie sa vykonáva v lomových bodoch hranice, v bodoch, kde sa pripája vlastnícka hranica iného pozemku, alebo podľa potreby aj v medziľahlých bodoch, ak sú prekážky vo viditeľnosti medzi susednými lomovými bodmi.
Vytýčené lomové body hranice pozemkov vymedzených právnymi vzťahmi sú trvalo označované vlastníkmi pozemkov, prípadne inými oprávnenými osobami vo všetkých lomových bodoch vytyčovanej hranice.
Trvalým označením lomových bodov hraníc pozemkov vymedzených právami k nehnuteľnostiam, hraníc obcí, hraníc katastrálnych území a hraníc zastavaného územia obce sa rozumie označenie hraničným znakom.
Hraničným znakom je kamenný medzník, znak z plastu, železobetónový medzník, betónový stĺp alebo železná rúrka vyplnená betónom a spojená so zemou betónom alebo na tvrdých podkladoch zapustený klinec alebo iný vhodný kovový predmet alebo vytesaný kríž na opracovanej ploche.
Hranice pozemkov, ktoré sú v teréne jednoznačne určené pevnými predmetmi, ako sú rohy múrov, murovaných plotov a stavieb, sa považujú za označené hraničným znakom.
Adresný bod
Postavili ste stavbu a potrebujete prideliť súpisné a orientačné číslo?
Zameriavame adresné body a vyhotovujeme elaborát zamerania adresného bodu pre potreby pridelenia súpisného a orientačného čísla.
Adresný bod je priestorový údaj, ktorý označuje polohu každého vstupu do budovy, ktorej je pridelené orientačné číslo alebo hlavného vstupu do budovy, ak budova nemá určené orientačné číslo a má určené súpisné číslo.
Umožňuje jednoznačnú identifikáciu stavebných objektov v teréne pomocou priestorových súradníc a slúži najmä pre potreby verejnej správy, záchranných či bezpečnostných zložiek, pôšť a podobne.
Adresný bod je určený priestorovými súradnicami v súradnicovom systéme ETRS89 a spravidla sa určuje v strede vstupu do budovy a 0,3m dovnútra.
Každý stavebník, ktorý žiada o pridelenie súpisného a orientačného čísla, potrebuje k žiadosti pripojiť Zameranie adresného bodu.
Zameranie adresného bodu potrebujete ku kolaudácii Vašej novostavby.
Evidencia nehnuteľností
Vlatníte nehnuteľnosti a neviete presne kde sa nachádzajú, aký tam máte podiel, akú výmeru majú dané nehnuteľnosti?
Neviete presne kde a čo vlastníte?
Potrebujete získať prehľad o vlastnených nehnuteľnostiach?
Vyhotovujeme evidencie nehnuteľností podľa zadaných parametrov zákazníka.
Evidencia nehnuteľností je prehľad (súpis) nehnuteľností, ktoré spĺňajú zákazníkom stanovené parametre (vlastník, výmera, druh pozemku, …)
Evidencia nehnuteľností je vyhotovená zákazníkovi namieru podľa zadaných kritérií.
Formu požadovaného výsledného elaborátu si zákazník určí sám tak, aby vyhovovala jeho požiadavkam.
Vyhľadať nehnuteľnosti v konkrétnom katastrálnom území je pomerne jednoduché, prehľadať všetky katastrálne územia celého okresu či dokonca viacerých okresov však zaberie znožstvo času. A pokiaľ potrebujete v štyroch okresoch vyhľadať nehnuteľnosti patriace Vám alebo Vašim príbuzným, táto úloha môže trvať týždna, či mesiace. V daných lokalitách sa častokrát nachádzajú Vaši menovci alebo rodinný príslušníci, ktorých nehnuteľnosti vyhľadať nepotrebujete.
Jedna vec je získať určitý objem informácií, druhá, tá zložitejšia, je tieto informácie správne spracovať, vyselektovať a nakoniec interpretovať.
Pokiaľ si viete pre takto strávený čas predstaviť iné využitie, táto služba je určená práve pre Vás.